ECHOMAP™ UHD2 7″ Ice Fishing Bundle – UHD2 73 sv, GT10HN-IF Transducer
Out of stock
Come into our store or call us if you are interested in purchasing this item.
Additional Information
Specifications:
  • Water rating: IPX7
  • Display Type: WVGA, TN
  • Display Size: 6.1″ x 3.4″, 7.0″ (15.5 x 8.7, 17.8 cm)
  • Display Resolution: 800 x 480 pixels
  • Input: Touchscreen with Keyed Assist
  • Accepts Data Cards: 1 microSD™ card; 32 GB maximum size
  • Waypoints: 5000
  • Track points: 50,000
  • Tracks: 50 saved tracks
  • Navigation Routes: 100
  • Battery type, size: SLA, 7Ah
  • Bag size: S
  • Included transducer: GT10HN-IF
  • Transducer holding feature: Foam float
  • Sensors: Yes
  • GPS: Yes
  • GLONASS: Yes
  • Galileo: Yes
  • BeiDou: Yes
  • Has built-in receiver: Yes
  • Receiver: 10 Hz
  • NMEA 2000 Compatible: Yes
  • Supports WAAS: Yes
  • Supports multi-band, multi-constellation GPS: Yes
  • Built-in Auto Guidance+: yes (downloadable via ActiveCaptain app)
  • Garmin Navionics+ Inland & Coastal: yes (see Additional)
  • Garmin Navionics+ (Inland): yes (see Additional)
  • ActiveCaptain® compatible: yes
  • Power Input: 9 to 18 Vdc
  • Displays sonar: Yes
  • Power output: 500 W
  • ClearVü: built-in 260/455/800/1000/1200 kHz
  • SideVü: built-in 260/455/800/1000/1200 kHz
  • NMEA 2000® ports: Yes
  • Garmin Marine Network Ports: 1
  • 12-pin transducer ports: 1
  • BLUETOOTH® pairing: Yes
  • ANT+ (Connectivity): Yes
  • Garmin Wi-Fi network (local connection): Yes
  • Garmin Navionics+™
  • Garmin Navionics Vision+™
  • TOPO 100K
  • Standard Mapping
  • Garmin Quickdraw Contours
  • In The Box:
    • ECHOMAP™ UHD2 73sv chartplotter
    • GT10HN-IF ice fishing transducer
    • Tilt/swivel mount
    • Portable bag
    • Base/handle
    • Foam float
    • Power cable
    • Rechargeable battery
    • Battery charger
    • Documentation
Additional information
Brand
UPC
Color
Black
Height
9.5 in
Length
10.5 in
Width
10.5 in
Size
Display Size: 7 in
Weight
11 lbs
Specifications:
  • Water rating: IPX7
  • Display Type: WVGA, TN
  • Waypoints: 5000
  • Track points: 50,000
  • Tracks: 50 saved tracks
  • Navigation Routes: 100
  • Battery type, size: SLA, 7Ah
  • Bag size: S
  • Sensors: Yes
  • GPS: Yes
  • GLONASS: Yes
  • Galileo: Yes
  • BeiDou: Yes
  • Has built-in receiver: Yes
  • Receiver: 10 Hz
  • NMEA 2000 Compatible: Yes
  • Supports WAAS: Yes
  • Power Input: 9 to 18 Vdc
  • Displays sonar: Yes
  • Power output: 500 W
  • NMEA 2000® ports: Yes
  • 12-pin transducer ports: 1
  • BLUETOOTH® pairing: Yes
  • ANT+ (Connectivity): Yes
  • Garmin Navionics+™
  • Garmin Navionics Vision+™
  • TOPO 100K
  • Standard Mapping
  • Garmin Quickdraw Contours
  • In The Box:
    • Tilt/swivel mount
    • Portable bag
    • Base/handle
    • Foam float
    • Power cable
    • Rechargeable battery
    • Battery charger
    • Documentation
Brand
UPC
Color
Black
Height
9.5 in
Length
10.5 in
Width
10.5 in
Size
Display Size: 7 in